Jerry Yudelson Kimdir?


Jerry Yudelson, Amerika Birlesik Devletleri'nin önde gelen yesil bina uzmanlarindan biri olarak dünya çapinda bir üne sahiptir. ABD Yesil Bina Konseyi (USGBC) adina dünyanin en büyük yesil bina konferanslari olan Greenbuild 2004, 2005 ve 2006 Idari Komitesine baskanlik etti ve uluslararasi derecelendirme sistemleri içerisinde dünyada en yaygin kullanilan LEED derecelendirme sisteminde yaklasik 4000 kisiyi egitti. USGBC'nin ulusal kurulunda görev aldi ve Yüksek Ögrenimde Sürdürülebilirligi Gelistirme Dernegi'nin Kurucu Kurul Üyesi oldu.

Yesil binalar, su tasarrufu, yesil evler, yesil pazarlama ve sürdürülebilir kalkinma konularinda 14 kitap yazdi. Son on yilda, 19 ülkede yaklasik 100 konferans ve etkinlikte keynote konusmaci olarak yer aldi. 2014 ve 2015 yillarinda ulusal kar amaci gütmeyen ABD Yesil Bina Girisimi'nin (US Green Building Initiative) baskanligini yapmistir.

Yudelson, siklikla alintilanan Developing Green: Strategies for Success (Yesislin Gelistirilmesi; Basari için Stratejiler) ve Marketing Green Buildings( Yesil Binalarin Pazarlanmasi) kitaplari da dâhil olmak üzere bir 14 kitap yazdi. Home Energy Magazine, Building Design & Construction, Environmental Design & Construction, Consulting-Specifying Engineer, The Construction Specifier, ve Eco-Structure dâhil olmak üzere bir çok dergi ve gazetede yazarlik yapti. Son kitabi, Reinventing Green Building (Yesil Binayi Yeniden Yaratmak), sertifika almis yesil binalarin neden büyük ölçekli karbon salinimini azaltmakta basarisiz oldugunu içeriden birinin bakis açisiyla sunan essiz bir elestiri.

Yesil bina alanindaki kariyeri genis bir rol ve konu yelpazesini kapsamaktadir. Portland General Electric'in Yesil Bina Hizmetleri danisma biriminin kurucularindan ve direktörlerinden biridir. Federal ajanslar, eyalet hükümetleri, yerel yönetimler ve kamu hizmetleri için danisman olarak çalismistir. Tasarim ve insaat alanindaki iki mühendislik firmasinda pazarlama müdürü olarak rüzgâr enerjisi, ortak üretim ve fotovoltaik sistemler için proje gelistirme üzerine çalismis ve Fortune dergisinin seçtigi en büyük 500 sirketten, küçük ürün üreticilerine kadar 200 firma için yönetim ve pazarlama danismani olarak görev yapmaktadir.

Yudelson, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nden mühendislik lisansi, Harvard'in su kaynaklari mühendisliginden yüksek lisans ve Oregon Üniversitesi’nden en yüksek onurla isletme yöneticiligi derecelerine sahip. Pazarlama, is planlama, örgütsel gelisme ve iletisim alanlarinda MBA düzeyinde yaklasik 60 ders vermistir.

Kuzeybati Enerji Verimliligi Dernegi tarafindan 2004 yili "Yesil Bina Savunucusu" seçilerek çalismalari onurlandirildi ve Sustainable Industries Journal tarafindan Kuzeybati'daki en üst 25 Yesil Bina Liderinden biri olarak seçildi. 1997 yilindan beri bu hareketin bir parçasi olan Jerry Yudelson, Eylül 2011’de US Wired dergisi tarafindan “Yesilin Babasi- Godfather of Green” olarak adlandirildi ve bu unvani onurla tasimaya devam etti..

Jerry Yudelson’un 23 Kasim 2017’de CNR Emlak Zirvesinde yapacagi konusmanin önemli basliklari asagidaki gibidir:

21. yüzyila girmemiz üzerinden neredeyse yirmi yil geçti. Dünya üzerindeki insanlarin yarisindan fazlasi kentlerde yasiyor ve içinde bulundugumuz yüzyilin ortalarina kadar, bu oranin %75'e ulasmasi bekleniyor. Küresel iklim degisikligi, sehirlerin tüm sakinleri için kaynaklar ve olanaklar saglamasina yönelik zorluklar ortaya koymaktadir. Bu baglamda yesil bina yazari, LEED Üyesi ve sürdürülebilirlik uzmani olan (Yesilin Babasi- Godfather of Green) lakapli Jerry Yudelson, ‘’ Sürdürülebilir Sehirciligin Gelecegi’’ ana baslikli konusmasi ile daha yesil bir dünya yaratmak için cevaplar arayacak.

  • Önümüzdeki on yillik süreçte sürdürülebilir kentler yaratmak için gayrimenkul sektörü su anda ne yapabilir?
  • Gelecegi planlamak için sürdürülebilir sehircilik nasil bir rol oynamaktadir?
  • Gayrimenkul gelistirilmesinde temel ögeler olan sürdürülebilirlik ve yeni teknolojiler arasindaki geçisimli iliski nasildir?
  • Sürdürülebilir kentçiligin ileriye götürülmesi için isletmeler, sivil toplum kuruluslari ve hükümet tarafindan beklemeden atilabilecek 5 adim nedir?

Öne Çikan Kitaplari

Yesil Binayi Yeniden Yaratmak Sertifikasyon Sistemleri Neden Ise Yaramiyor ve Bu Konuda Neler Yapabiliriz.
Binalar ve bunlarla ilgili sistemler dünyanin en büyük sera gazi kaynaklaridir. Yesil bina devrimi, bina pazarini degistirme sözünü yerine getirmekte basarisiz oldu. Reinventing Green Building (Yesil Binayi Yeniden Yaratmak), piyasa tarafindan kabul edilmeyi önemli ölçüde artirirken, masraflari kökten düsürmek üzere tasarlanmis sertifikaya yeni bir yaklasim getiriyor. Sektörden birinin essiz elestirilerini gelecege yönelik güçlü bir vizyonla birlestirerek, gerçek iklim azaltmayi daha iyi bina performansi ile bütünlestiriyor.

Yesilin Gelistirilmesi: Basari için Stratejiler
Yesil bina ve gelistirme projeleri, önümüzdeki bes yil boyunca yilda yüzde 30 artarak endüstrideki önemli gelisme trendlerinden biri haline gelecek. Developing Green (Yesilin Gelistirilmesi), olurluk incelemesini nasil olusturacaginizi ve kiracilarin ve sahiplerin yesil kalkinmaya olan ilgisinden nasil yararlanacaginizi gösterir. LEED derecelendirme sistemine stratejik olarak nasil yaklasacaginizi anlatir ve beraberinde gelen CD ile sizi sürdürülebilir olarak tasarlanmis ticari projeler arasinda bir tura çikarir. Okuyuculari, hizla büyüyen yesil gelisme firsatina hizli bir sekilde cevap verebilmelerini saglar.

Prova: Bir Sonraki Kentsel Su Krizinin Önlenmesi
Su sikintisi giderek ciddilesen küresel bir sorundur. Dry Run (Prova), su kaynaklarini yönetmenin ve yaklasan kentsel su krizlerinin üstesinden gelmenin en iyi yollarini göstermektedir. Yirmi bes uzmanla röportaj yapilan bu kitapta evler, binalar, tesisler ve okullar için çözümler açiklaniyor. Su, enerji kullanimi, kent gelisimi ve iklim degisikligi arasindaki baglantilari inceleyerek yapi, fabrika ve sehirlerde su tasarrufu, yagmur suyu toplama, gri suyun yeniden kullanimi ve su islahi gibi yapili çevredeki en iyi uygulamalari göstermektedir.

Yesil Bina Devrimi
Yesil binanin temel özelliklerini, projeyi ve onu gelistiren insanlari tanitmaktadir. Yüksek performansli ve çevreye duyarli binalarin siradan bütçeler ile tasarimi, insasi ve isletimi hakkinda neden ve nasil düsünmeye baslayacagimizi anlatir. Yesil bina devriminden etkilenen "sürdürülebilirlige giden yolculugu" ana hatlariyla daha genis bir ölçekte çizer ve bu egilimi hizlandirmak için saglam bir olurluk incelemesi sunar. 50'den fazla fotograf, tablo ve çizelge ile görsel olarak anlatilan ve güncel bilgiler ile dolu olan bu kitap, dünyamizi dönüstürmeye hazir olan önemli bir hareketin eksiksiz bir açiklamasidir.

Entegre Tasarim ile Yesil Bina
Bu kapsamli ve resimli kilavuz, sertifikali bir yesil bina insa etme sürecinin tamamini kapsar. Konsept ve tasarimdan takim üyelerini birlestirmeye, standart bütçeler dahilinde yüksek performansli binalari zamaninda insa etmeye kadar zorlu projeler konusunda uzman görüsü edineceksiniz. Entegre Tasarim ile Yesil Bina, vaka incelemeleri ve kilit liderlerle yapilan röportajlari içerir. Yesil bina projesi sunma yöntemlerine eksiksiz bir genel bakis - proje ekibinin her üyesinin paha biçilmez bulacagi bir plan

Yesil Bina Trendleri: Avrupa
Yesil bina devrimi, enerji açisindan verimli, çevreye duyarli mimari ve tasarimlar için dünya çapinda bir harekettir. Avrupa, yesil bina hareketinin ön saflarinda yer aliyor ve bu kitap, onlarin en ileri fikir ve uygulamalarina genel bir bakis sunuyor. Bina entegrasyonlu solar, radyant isitma ve sogutma, dogal havalandirma, iklim kontrolü ve su özelligi kombinasyonlari, sifir net enerji evleri ve sifir karbonlu binalar da dahil olmak üzere Amerika'da kullanilabilecek yeni Avrupa teknolojileri, sistemleri ve düzenleyici yaklasimlari üzerine bir el kitabidir.

Mevcut Binalarin Yesil Binaya Dönüstürülmesi
Mevcut binalari enerji açisindan daha verimli ve kaynak tasarrufu saglayan yesil binalara nasil dönüstürebileceginizi açiklar. Yesil sertifikali bir bina olusturma hedefi dogrultusunda, yenilenmis binada yapacaginiz islemler ve bakima geçis yapmaniza yardimci olacak, açik ve adim adim anlatimli bir süreç saglar. Bina sahiplerine ve tesis yöneticilerine, binalari nasil maliyet etkin bir sekilde yesil hale getirebileceklerini gösterir. 25 adet basarili uygulamanin vaka çalismalarinin yani sira endüstri uzmanlari ve de bina sahipleri ve yöneticileri ile yapilan 35 aydinlatici röportaji içerir.

Yesil Bina Hizmetlerinin Pazarlanmasi: Basariya Yönelik Stratejiler
Yesil binalar, tasarim, insaat hizmetleri ve ürünleri için hizla büyüyen pazara cevap vermesi gereken karar vericilere ihtiyaci olan bilgiyi saglar. Yesil binalar için önemli piyasa segmentlerini inceler. Ayrica, mimarlara, mühendislere ve insaatçilara müsterinin motivasyonlarini anlama ve uygun pazarlama ve iletisim stratejileri ile yanit verme konusunda yardimci olan yesil binalar için olurluk incelemelerini, gerekçeleriyle sunar. Üreticilere ve ürün satis ekiplerine pazarlama yaklasimlari kazandirmaya yardimci olacak bilgileri içerir.

Yesil Binalarin Pazarlanmasi
Yesil bina pazarina katilimlarini arttirmak isteyen mühendisler, mimarlar ve müteahhitler, en basarili sekilde kullanilan pazarlama stratejileri ve taktiklerinde saglam bir temele ihtiyaç duyuyorlar. Bu kitap, yesil tasarim özelliklerini, sürdürülebilir stratejileri ve yeni ürünleri potansiyel yesil bina müsterisine nasil sunacaginizi açikliyor. Yesil bina pazarlamasinin nasil farkli oldugunu, yesil binalarin pazarlanmasinda hangi tekniklerin kullanilabilecegini, yesil bina ile ilgili hizmetleri pazarlamada basarili yaklasimlari ve LEED'in rolü hakkinda bilgi veriyor

Sürdürülebilir Perakende Gelisimi: Yeni Basari Stratejileri
Yesil perakende binalari ve gelisimi konusu ele aliniyor. Dünyanin gelismis ülkelerinde görülen trendlere baktigimizda, önümüzdeki bes yil boyunca önemi artacaktir. Bu cilt, yesil bina ve pazarlama stratejileri, kurumsal sürdürülebilirlik programlari ve herhangi bir perakende gayrimenkul portföyünü yesil hale getirmek için 10 adimlik bir "eylem programi" da dahil olmak üzere perakende gayrimenkulün yesil hale getirilmesine yönelik pratik ve kapsamli bir kilavuzdur. Iyi bir görsel anlatima sahip olan bu cilt, 30 adet yesil perakende olusumu ve sektör uzmanlariyla yapilan röportajlari içermektedir.

Dünyanin En Yesil Binalari: Sürdürülebilir Tasarimda Vaade Karsi Performans
Disaridaki binlerce yesil binadan en iyisi hangisi ve bunu nasil biliyoruz? Yazarlar Jerry Yudelson ve Ulf Meyer, dünyada en yüksek puanlarla derecelendirilmis yüzlerce büyük yesil binayi inceledi. Bu kitap, derecelendirme sistemlerine, hem yeni hem de mevcut binalar için en iyi uygulamalarin pratik örneklerine ve gerçek performans verilerini içeren basarili projelerin vaka analizlerine genel bir bakis sunuyor. Sürdürülebilir tasarim için önümüzdeki engellerden bazilarini ortaya çikarirken ilerlemek için dogru yolu isaret ediyor.

Yesili Seçmek: Konut Satin Alanlar için Iyi Yesil Evler Rehberi
Enerji tasarruflu, toksik olmayan, saglikli evler yapi endüstrisinin en gözde trendlerini olusturuyor. Insaatçilar, bunlari sasirtici sayilarda insa ediyor. Yesil bir ev isteyen bir alici, neye bakacagini, bir insaatçiya sorulacak sorulari, yesil ev derecelendirme sistemlerinin güvenini ve hangi evlerin piyasada oldugunu biliyor mu? Ulusal olarak taninan yesil bina uzmani Jerry Yudelson bu sorularin cevaplarini veriyor. Kullanimi kolay tablolar, grafikler, haritalar, puan tablolari ve kontrol listeleri - yesil bir ev konusunda basarili bir arastirma yapmak için gereken her sey mevcut.

A’dan Z’ye Yesil Binalar: Yesil Binanin Dilini Anlamak
Yesil bina, Internetten beri en hizli büyüyen is trendlerinden biri ve beraberinde çok sayida yeni ürün, sistem ve teknoloji getirmekte. Bilgilendirici ve son derece görsel bir kilavuz olan bu kitap, yesil binalarin avantajlarini ve maliyetlerini özetlemektedir. Sadece bir referans olmakla kalmiyor, sürdürülebilir bir gelecek için yesil binalarin ve yesil olusumlarin önemini çok net bir sekilde ortaya koyuyor. Bu kitap, is adamlari, ev sahipleri, ürün imalatçilari, gelistiriciler, insaat sektörü profesyonelleri ve devlet görevlileri için paha biçilmez bir kaynak olacak.

Jerry Yudelson

Testimonials

"Jerry Yudelson, bu yil BuildPoint’te kapanis konusmacimizdi. Bilgisi, içgörüsü, kavrayisi, pratik yönergeleri ve mizahi ile izleyiciyi büyüledi. Pazarimizin 'yesil' dönüsüm ile sinandigi bir dönemde Jerry, sürdürülebilirlik için gereken is ve duygusal zorunlulugu sagladi... Birçok insan, Jerry'nin etkinlikteki en iyi konusmaci oldugunu belirtti.”

Nancy Splaine
BuildPoint Konferansi Connecting Point Marketing Group>

"Mükemmel sunum, sinirlari zorlayan, müthis ve eglenceli.”

JR Fulton
Sermaye Projeleri Müdürü
Washington Üniversitesi

"Jerry Yudelson, forumlarimizda açilis konusmasi yapti; endüstrinin genel görünümüne ve gelecekteki tahmini durumuna keskin analizleriyle ve igneleyici mizahiyla dokunmasi, insanlarin günün geri kalaninda onun konusmasini tekrar tekrar alintilamasina neden oldu.”

Mark Gundenas
Ulusal Pazarlama Direktörü
Swinerton Builders

“Mükemmel açilis konusmasi için tesekkür ederiz... Yesil kalkinma konusundaki açik, samimi ve tecrübeli bakis açiniz, bu yil programimizin öne çikan noktalarindan biriydi.”

Raphael Bostic
Direktör Yardimcisi
Güney Kaliforniya Üniversitesi Lusk Center for Real Estate

“Jerry'nin zekâsi ve derin bilgisi, izleyiciyi sunumun tamaminda büyülenmis bir sekilde birakti... Yesil Bina ilkelerine ve uygulamalarina daha iyi bir anlayis kazandirmak için bina sahipleri, politikacilar, müteahhitler, mimarlar ve emlakçilara bir kapi açti. Onu yeniden görmek için sabirsizlaniyoruz!”

Pamela Vilkin
Baskan
ABD Yesil Bina Konseyi, Las Vegas

“Sununuz için çok tesekkürler. Açiklamalariniz bilgilendirici ve ilham vericiydi ve çok iyi yorumlar duydum... Programin kalitesine çok sey kattiniz.”

Mary M. Lydon
Yönetim Kurulu Üyesi
ULI San Diego/Tijuana

"Sunumunuzu dinleyenler stil, sunum ve içeriginizden gerçekten hoslandi. Siz sadece bu grubu aydinlatmakla kalmadiniz, onlari ikna da ettiniz... Birçogu, kendi kurumlarina döndüklerinde islerine sunumlariniza dayali olarak devam edeceklerini söyledi.”

Stan Ross
Kürsü Baskani
USC Lusk Okulu Yillik Bulusmasi

"‘Yesil Bina Teklifinizi Markalastirma ve Konumlandirma' atölyesi muazzam bir basariydi... Sempatik tavirlariyla eglenceli ve yüksek tempolu bir sunum oldu.”

Laurel Arndt Koordinatör,
Planlama ve Tasarim Akademisi
ASU Tasarim Koleji

“Jerry Yudelson iki konferansimda ve birkaç web yayinimda konustu ve her seferinde iyi hazirlanmis, ilgi çekici ve bilgilendirici oldu. Jerry sadece mühendislerle konusmakla kalmiyor, onlari motive ediyor.”

Michael Ivanovich
Genel Yayin Yönetmeni
Consulting-Specifying Engineer

“Dinleyiciler sunuyu çok begendi ve çok bilgilendirici buldular.”

Jonn Snyder
Sanayi ve Ofis Mülkleri Ulusal Birligi
Kansas City

Ilk “Yesil Firsatlar Konferansi”ni muazzam bir basariya dönüstürmemize yardimci oldugunuz için tesekkür ederiz. Uzmanliginiz, çok farkli kisilerden olusan kitlemize sürdürülebilir hareket konusunda çok büyük bir anlayis kazandirdi.”

Cynthia Buffington
Yönetim Kurulu Üyesi
Amerikan Mekanik Müteahhitler Birligi, Inc.

“Cuma günü düzenledigimiz etkinlikte konusmanizdan dolayi minnettarim, çok basarili oldu. Katilimcilarin geri bildirimleri çok olumluydu.”

Christopher Morhardt
Land Design
South West Palm Beach

“Jerry Yudelson'un semineri programimizin en öne çikan kismiydi. Bilgilendirici sunumu herkes tarafindan iyi karsilandi... Geri dönütler tamamen pozitifti... Etkinligimizin tüm biletleri satilmisti.”

Carolyn Mitchell
Peyzaj Mimarligi Direktörü
Zyscovich, Inc.

“Jerry Yudelson, Yesil binanin gelir ve kârliliga katkisinin konumlandirilmasi konusunda dinamik bir yarim günlük ortak SMPS/USGBC semineri sundu... Dinamik bir sunum tarzi ve iyimser bir tutumu var.”

John Telintelo
ABD Yesil Bina Konseyi,
Cincinnati

Video Klipler

Emlak Fuarı ile Eş Zamanlı